Projekty

Nadrzędna kategoria: Szkoła Kategoria: Projekty

"Każdy WAT na wagę złota"

 

Realizacja projektu w naszej szkole potrwa do września 2018 roku.

Zaczynamy oszczędzanie

„Każdy WAT na wagę złota II” – czyli małopolskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole.DSC 0435

Naszym celem jest zmniejszenie zużycia energii w budynku szkoły o co najmniej 8% w ciągu roku, co w efekcie przyniesie również oszczędności pieniężne.

Projekt stosuje metodologię 50/50 – to znaczy, że osiągnięte oszczędności finansowe dzielone są równo: połowa dla użytkowników budynku szkoły, a druga połowa dla gminy, która opłaca rachunki szkolne. Uzyskane pieniądze szkoła będzie mogła wykorzystać np. na wycieczkę, zakup nowego sprzętu, drobny remont lub na inne cele.

 

KRONIKA:

 

23.09.2016: Powołanie zespołu do spraw energii w szkole

Na początek powołany został zespół do spraw energii, w skład którego wchodzą m.in. uczniowie uczęszczający na koło ekologiczno-przyrodnicze:

 1. Krawiec Walentyna, klasa IV
 2. Panuś Karina, klasa IV
 3. Płachta Zuzanna, klasa IV
 4. Pułtorak Lena, klasa IV
 5. Ślusarczyk Kamila, klasa IV
 6. Żmudzka Nikola, klasa IV
 7. Balińska Barbara, klasa V
 8. Rybka Patrycja, klasa V
 9. Chudaszek Wiktoria, klasa VI
 10. Dudzik Wiktoria, klasa VI
 11. Grzeszczak Kamil, klasa VI
 12. Kasprzyk Julia, klasa VI
 13. Malec Nikodem, klasa VI
 14. Ochel Karolina, klasa VI
 15. Suder Grzegorz, klasa VI
 16. Wójtowicz Beniamin, klasa VI
 17. Żądło Łukasz, klasa VI

28.09.2016: Spotkanie z Panem Konserwatorem

28 września udaliśmy się do szkolnych kotłowni, gdzie Pan Konserwator opowiedział nam o sposobie ogrzewania szkoły oraz pokazał, którymi rurami rozchodzi się ciepło. Następnie zaprowadził nas do pomieszczenia, w którym znajduje się terma podgrzewająca wodę użytkową w budynku. Wielkim zaskoczeniem był fakt, że w szkole mamy dwie kotłownie: jedną – która ogrzewa starszą część szkoły oraz drugą – znajdującą się na strychu nowej część szkoły.

30.09.2016: Wstępny przegląd energetyczny budynku

W dniu 30 września zespół do spraw energii dokonał wstępnego przeglądu energetycznego w salach lekcyjnych, pokoju nauczycielskim, na korytarzach oraz na klatce schodowej. Wszystkie potrzebne informacje zostały odnotowane w arkuszach roboczych.

DSC 0440

03.10, 05.10.2016: Wprowadzenie w tematykę oszczędzania energii

W dniu 5 października przedstawiciele zespołu do spraw energii odwiedzili najmłodszych w naszej szkole. Opowiadali o projekcie, przeprowadzili pogadankę na temat energii oraz dawali wskazówki, jak można zaoszczędzić energię w budynku. Zaprezentowali również urządzenia pomiarowe, a ponadto chętni uczniowie mogli dokonać pomiaru temperatury i natężenia światła w pomieszczeniu.

W dniu 3 października na lekcjach przyrody omówiliśmy temat energii oraz poznaliśmy możliwości oszczędzania wody i prądu. Mogliśmy także zobaczyć urządzenia pomiarowe: termometr, luksomierz oraz licznik kosztów, które szkoła otrzymała w ramach projektu. Uświadomiliśmy sobie, jak ważne jest, żebyśmy wszyscy byli zaangażowani w oszczędzanie. Dowiedzieliśmy się, że nie tylko możemy zyskać część zaoszczędzonych pieniędzy, ale przede wszystkim włączyć się w ochronę naszego środowiska!

DSC 0448 DSC 0444    

10.10.2016: Wykonywanie pomiarów

10 października przedstawiciele szkolnego zespołu do spraw energii rozpoczęli dwutygodniowe pomiary temperatury oraz natężenia światła we wszystkich pomieszczeniach budynku szkoły, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć szkolny plan działania na rzecz ograniczenia zużycia energii.

DSC 0437

Baw się dobrze! Każdy wygrywa :)

Odsłony: 5372

Zespół Placówek Oświatowych w Zakliczynie
32-406 Zakliczyn, ul. Podgórska 123
tel. +48 12 274-65-17, fax +48 12 274-65-24
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www: https://zpozakliczyn.pl

gokis siepraw logo kuratoriumbip logo